Poboljšati položaj srpskih radnika u inostranstvu

Bez autora
Jun 01 2017

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin izjavio je danas u Bratislavi da je za Vladu Srbije od velikog značaja da nastavi da poboljšava položaj naših radnika kako u Srbiji, tako i u inostranstvu. Vulin je razgovarao u Bratislavskom zamku sa ministrom za rad, socijalna pitanja i porodicu Slovačke Janom Rihterom i predstavnicima ministarstava za rad Češke, Poljske, Rumunije i Mađarske o načinima zajedničkog delovanja u situacijama nezakonitog odnosa prema radnicima koji dolaze iz trećih zemalja. Dogovoreno je da se veoma brzo potpiše protokol o saradnji u oblasti rada i zapošljavanja između ministarstava za rad Vlada Srbije i Slovačke i da se na taj način još jednom poboljša i učvrsti položaj naših radnika koji rade na prostoru Slovačke, rekao je ministar. On je dodao da je ova konferencija veoma važna i zbog toga što postoji mogućnost da se razgovara sa drugim zemljama u koje odlaze da rade naši ljudi, kao i da se sklope određeni bilateralni sporazumi kako bi se poboljšao položaj naših radnika i izjednačio sa položajem zaposlenih u matičnim zemljama.

Poboljšati položaj srpskih radnika u inostranstvuMinistar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin izjavio je danas u Bratislavi da je za Vladu Srbije od velikog značaja da nastavi da poboljšava položaj naših radnika kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.

Vulin je razgovarao u Bratislavskom zamku sa ministrom za rad, socijalna pitanja i porodicu Slovačke Janom Rihterom i predstavnicima ministarstava za rad Češke, Poljske, Rumunije i Mađarske o načinima zajedničkog delovanja u situacijama nezakonitog odnosa prema radnicima koji dolaze iz trećih zemalja.

Dogovoreno je da se veoma brzo potpiše protokol o saradnji u oblasti rada i zapošljavanja između ministarstava za rad Vlada Srbije i Slovačke i da se na taj način još jednom poboljša i učvrsti položaj naših radnika koji rade na prostoru Slovačke, rekao je ministar.

On je dodao da je ova konferencija veoma važna i zbog toga što postoji mogućnost da se razgovara sa drugim zemljama u koje odlaze da rade naši ljudi, kao i da se sklope određeni bilateralni sporazumi kako bi se poboljšao položaj naših radnika i izjednačio sa položajem zaposlenih u matičnim zemljama.

Prema njegovim rečima, radnik koji radi u EU, bez obzira da li dolazi iz Srbije ili neke druge zemlje, mora biti na isti način zaštićen, a Vlada Srbije će se boriti da se to odnosi i na naše građane i da se posebno vodi računa o tome.

Za nas je, naravno, najveći interes da radnici ostanu da rade i žive u svojoj zemlji, ali ako moraju da idu, hoćemo da budu zaštićeni, istakao je ministar za rad.

Vulin je preneo i da je na ovoj konferenciji izraženo poštovanje prema Republici Srbiji zbog njenog doslednog zakonodavstva, dosledne borbe protiv bilo kakvih zloupotreba kada su u pitanju radnička prava i vođenje računa da se naši zakoni, ali i zakoni EU poštuju i sprovode kada su radnici u pitanju.

Predstavnici ministarstava rada Slovačke, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunije i Srbije pohvalili su dosadašnju saradnju i istakli da je zajednički cilj suzbijanje društvene nejednakosti u pogledu zapošljavanja građana svih država, sprečavanje rada na crno i nezakonitog upućivanja radnika.

Oni su se saglasili da je saradnja bitna za sve strane kako bi se zaštitila socijalna prava zaposlenih.

Predstavnici ministarstava šest država dogovorili su dalje razvijanje saradnje u pružanju podrške relevantnim institucijama koje vrše inspekcijske nadzore u oblasti rada i zapošljavanja, naročito u slučajevima nezakonitog zapošljavanja.

Posebna pažnja će se posvetiti kontroli upućivanja radnika u skladu sa pravnim propisima zemlje prijema, zakonodavstvu EU i međunarodnim ugovorima koji su obavezujući za sve države.

Dogovoreno je i da ministarstvo države koja je posumnjala da se krše propisi odmah o tome obavesti svoje partnere u drugoj državi kao i da sankcioniše poslodavce koji propise krše.

Učesnike sastanka pozdravio je prvi potpredsednik Vlade Republike Slovačke Petar Pelegrini koji je istakao značaj zajedničkog rada na rešavanju problema kao i činjenicu da se saradnja proširila i na zemlje koje nisu članice Višegradske grupe, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik